PO¦WIĘCENIE OŁTARZA POLOWEGO DLA FsAR 2

 Z RELIKWIAMI BŁOGOSŁAWIONEGO CESARZA KAROLA I

 

 

 

 

 

 

Karol I - ostatni cesarz Austro-Węgier wraz ze swoja małżonk± cesarzow± Zyt± odwiedził Kraków w 1917 roku. Nikt po rozpadzie monarchii w 1918 roku nie przypuszczał, że powróci do Krakowa jako Błogosławiony Karol z domu habsburskiego. Tuz po ¶mierci Karola została założona Liga Modlitwy, która postawiła sobie za cel modlitwę o rychł± kanonizacja Karola oraz o pokuj między narodami za jego wstawiennictwem. W maju 2004 r. odbyło się uroczyste wyniesienie sługi bożego Karola na ołtarze, które miało miejsce w Rzymie za spraw± papieża Jana Pawła II. Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków za spraw± kapelana Regimentu Ks. Macieja Józefowicza oraz kapitana Węgierskiego Orderu Vitezi (którego mistrzem jest wnuk cesarza i króla Karola IV) otrzymał relikwie Błogosławionego Karola, Relikwie dokumentem zwyczajowym potwierdził Biskup Budapesztu Ludovicus Nicolaus Varga. Relikwie spoczywaj± w srebrnej pozłacanej kapsule zapieczętowanej pieczęci± lakow±, która została umieszczona w relikwiarzu wykonanym z czę¶ci amunicji artyleryjskiej i strzeleckiej pokrytym 24 karatowym złotem. Relikwie stanowi ułamek żebra cesarza Karola, które zostało wyjęte z jego ciała drog± operacyjn± (ze względu na doskonały stan zachowania się jego ciała po ¶mierci.

Uroczysto¶ć po¶więcenia ołtarza, którego czę¶ć składow± stanowi opisany relikwiarz odbyła się w Katedrze na Wawelu. Uroczyst± Mszę ¦wietn± celebrowało czterech księży: ks. inf. Janusz Bielański, ks. inf. prof. Jacek Urban, ks. prał. Zdzisław Sochacki oraz Ks. Maciej Józefowicz. We mszy uczestniczyli zaproszeni go¶cie, poczty

sztandarowe oraz historyczne oddziały wojskowe bior±ce udział w Obronie Twierdzy Kraków.

Ołtarz polowy stanowi skrzynia drewniana obita skór± z mosiężnymi okuciami. Zawiera wszystkie niezbędne naczynia do odprawiania liturgii Mszy ¦więtej w warunkach polowych oraz komplet szat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POWRÓT