"GALICJA W OGNIU 1914- 1918" OBRONA TWIERDZY KRAKÓW PRZED ARMIĄ CARSKĄ W 1914 ROKU ORAZ OBRONA LWOWA W 1918 ROKU

 

KRAKÓW 7-8 GRUDNIA 2012 r.

 

 

 

 

Tegoroczny program zakłada przybliżenie dwóch ważnych wydarzeń mających miejsce w Galicji - obecnie ziemi podzielonej pomiędzy dwa państwa Polskę i Ukrainę, mianowicie obronie twierdzy Kraków w 1914 roku przed armią carską oraz obrony Lwowa w 1918 roku przed Ukraińcami. Inscenizacje odbędą się w miejscu wyjątkowym  – na wzgórzu Lasoty, gdzie w latach 50 tych XIX w. wzniesiono fort potocznie nazwany św. Benedyktem od nieopodal znajdującego się romańskiego kościółka pod wezwaniem Św. Benedykta. Fort ten w formie wieży maksymiliańskiej do złudzenia przypomina obiekty lwowskiej cytadeli     i pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna inscenizacja obrony Lwowa – „Cytadela”.

  

    W inscenizacji poświęconej obronie Lwowa udział weźmie około 50 osób    w historycznych mundurach z okresu walk w listopadzie 1918 r. Oddziały reprezentujące stronę ukraińską zostaną rozlokowane na terenie fortu nr 31 w okiennicach i strzelnicach od strony bramy, oddziały polskie natomiast będą szturmowały obiekt próbując go zająć - bezskutecznie. Cytadela dostała się w ręce polskie dopiero dnia 23 listopada 1918 roku po wycofaniu się z miasta oddziałów ukraińskich. Fakt ten zostanie zaznaczony poprzez wciągnięcie na zaimprowizowany maszt biało czerwonej flagi w miejsce żółto niebieskiej.

    Nieopodal znajdujący się stary cmentarz podgórski (na którym spoczywa przywódca rewolucji Krakowskiej z 1846 roku – Edward Dembowski) wraz z kutymi w lessowej skale liniami fortyfikacyjnymi stanowić będzie scenerię zmagań armii carskiej i austriacko-węgierskiej z grudnia 1914 r. Będzie to epizod z walk w okolicach Krakowa, gdzie Rosjanie podchodząc do zaimprowizowanych austriacko-węgierskich pozycji polowych znajdujących się na południowym odcinku twierdzy próbowali je bezskutecznie przełamać. Kilka ataków i kontrataków oraz przejmowanie linii obronnych będzie stanowiło motyw przewodni inscenizacji poświęconej temu wydarzeniu historycznemu.

    W imprezie udział wezmą grupy kultywujące tradycje wojskowe z Polski, Austrii i Czech, zostaną użyte liczne repliki i imitacje broni historycznej oraz materiały imitacji pola walki.

 

 

 

 

W RYNKU GŁÓWNYM 7 GRUDNIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotorelacja

 

 

PRZYGOTOWANIA

 

 

 

PRÓBA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"OBRONA TWIERDZY KRAKÓW 1914"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OBRONA LWOWA 1918

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W C. K. BROWARZE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MSZA ŚW. U ŚW. WOJCIECHA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NASI PARTNERZY W PROJEKCIE:

 

 

 

 

    

 

     

 

 

NASI SPONSORZY

 

  

 

 

 

 

 

 

 

PATRONATY MEDIALNE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POWRÓT