"BÓJ O CZAPKĘ 

KPT. ANTONIEGO STAWARZA" 

II EDYCJA

 

 

 

 

Konkurs wiedzy historycznej o wyzwoleniu Krakowa spod władzy zaborczej w 1918 r. przeznaczony dla młodzieży krakowskich liceów organizowany przez:

 

Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział
C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2
barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków
oraz
Dom Kultury Podgórze

 

 

 

 

RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU:

 

Test konkursowy odbył się dnia 13  października 2012 r. o godzinie 12.00 w sali kominkowej w Domu Kultury Podgórze przy ul. Sokolskiej 13. Na test konkursowy stawiły się jedynie zespoły czterech krakowskich szkół spośród 7 zgłoszonych, wśród nich:

 I LO, III LO, VIII LO i XII LO. Test składający się z 45 pytań trwał 60 minut. W porównaniu do roku poprzedniego pytania wymagały dokładnej znajomości tematyki oraz szczegółowych i precyzyjnych odpowiedzi. Uczestnicy testu w kuluarach po zakończeniu egzaminu podkreślali wyjątkowo wysoki poziom, jaki był oczekiwany od uczestników konkursu.

 

Tradycyjnie w ramach konkursu wybrany został zwycięzca drużynowy, któremu jako nagroda przypadła tytułowa czapka kpt. Antoniego Stawarza oraz trzej laureaci w klasyfikacji indywidualnej.

 

Ogłoszenie wyników miało miejsce w dniu 31 października 2012 r. w sali Maryewskiego podczas II części polsko-czeskich obchodów wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborców.  O godzinie 12.30 po przywitaniu przybyłych gości głos został przekazany Panu Piotrowi Iwaszce  - synowi por. Ludwika Iwaszki, który w czasie swojego wystąpienia przypomniał zgromadzonym historię wyzwalania Krakowa i udziału por. Iwaszki w wydarzeniach sprzed 94 lat. Następnie Komendant Regimentu w nawiązaniu do historii Krakowskich obchodów wyzwolenia Krakowa przypomniał o udziale Tradycyjnego Oddziału C. i K. Reg. Art. Fort. No. 2 w tworzeniu na nowo po II wojnie światowej tradycji zmiany warty pod wierzą Ratuszową oraz podgórskich obchodów wyzwolenia Krakowa. W swojej wypowiedzi nawiązał również do powodów powołania konkursu dla młodzieży Krakowskich szkół średnich. Następnie przystąpiono do ogłoszenia wyników w II edycji "Boju o czapkę kpt. Antoniego Stawarza", w której:

 

w klasyfikacji generalnej kolejne miejsca zajęły:

 

I miejsce - III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego

II miejsce - XII Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida

III miejsce -  I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego

 

Nagrodą główną była replika czapki kpt. Antoniego Stawarza.

 

 

w klasyfikacji indywidualnej:

 

I miejsce - Elżbieta Broś

II miejsce - Łukasz Siedlarz

III miejsce - Mariola Senderska

 

Nagrody rzeczowe oraz wyjazd do Brna dla laureatów Konkursu ufundowali:  Oddział Terenowy w Krakowie Agencji Mienia Wojskowego, Ambasada Republiki Czeskiej, Hotel Voroneż Brno, Fundacja Ośrodka Karta oraz organizatorzy Konkursu. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali publikacje książkowe poświęcone odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r.

 

Ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród dokonali: sekretarz Ambasady Republiki Czeskiej - Pani Gabriela Tomankowa oraz Komendant Regimentu - Przemysław Jaskółowski

 

Oczywiście podczas finału Konkursu nie mogło zabraknąć podziękowań dla wszystkich instytucji i osób, które w znaczący sposób przyczyniły się w tym roku do realizacji obchodów wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborców oraz konkursu "Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza". Podziękowaliśmy im w symboliczny sposób poprzez wręczenie pamiątkowego krzyża "Ku pamięci Oswobodzicieli Krakowa" oraz dyplomami z gratulacjami.

 

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród Komendant Regimentu zaprosił wszystkich do obejrzenia wystawy fotograficznej "XIV lat podgórskich obchodów wyzwolenia Krakowa w 1918 roku", a Rada Dzielnicy XIII zaprosiła na poczęstunek przygotowany z tej okazji.

 

Relację z realizacji nagrody głównej przez zwycięzców można będzie zobaczyć w połowie listopada.

 

 

FOTORELACJA:

 

TEST KONKURSOWY

 

 

 

 

 

SALA MARIEWSKIEGO - PRZYGOTOWANIA

 

 

31.X.2012. - FINAŁ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WRĘCZENIE PODZIĘKOWAŃ

 

 

RELACJA Z REALIZACJI NAGRODY GŁÓWNEJ KONKURSU:

 

Nagrodą główną dla zwycięzców w klasyfikacji indywidualnej Konkursu był wyjazd do Brna na obchody Dnia Weterana połączonego z obchodami polskiego Święta Niepodległości - 11 Listopada. Kwaterunek w Brnie zagwarantował Hotel Voroneż jeden ze sponsorów Konkursu, nasz Regiment zapewnił transport oraz program wizyty w Brnie. Podczas podróży mieliśmy wyjątkową okazję zwiedzić Fort nr XIII w Ołomuńcu, który jest w trakcie rewitalizacji. Mieliśmy wyjątkową okazję zapoznać się z planami powstającego tam muzeum historii wojskowości. Młodzież miała między innymi możliwość zwiedzić stare Brno, Zamek Spilberk - słynne więzienie, w którym przetrzymywano wielu Polaków w drugiej połowie XIX w. oraz cmentarz wojskowy. Jedną z atrakcji dla młodych ludzi było założenie historycznych mundurów i udział w uroczystościach w Turzanach, w których uczestniczyli również przedstawiciele placówek dyplomatycznych Federacji Rosyjskiej i Rumunii. Dwudniowy pobyt w Brnie zapadł na długo w pamięć uczestników wycieczki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cel konkursu:

 

Konkurs ma na celu propagowanie wiedzy o wyzwoleniu Krakowa, które  dokonało się dnia 31.X.1918 roku za sprawą młodego porucznika - Antoniego Stawarza.

 

 

Informacja dla uczestników konkursu:

 

- w Konkursie mogą brać udział licea, które prowadzą działalność oświatową na terenie Gminy Kraków
- każde z liceów ma prawo wystawić w Konkursie jeden zespół składający się z dwóch uczniów
- w celu przygotowania się do Konkursu należy zapoznać się z podaną obowiązkową literaturą przedmiotu
- zgłaszanie zespołów z podaniem nazwy szkoły, nazwiska nauczyciela przygotowującego zespół oraz nazwisk uczniów startujących w Konkursie z datami ich urodzenia przyjmowane będą na adres e-mail: bojoczapke@o2.pl do dnia 10 czerwca 2012 r. z dopiskiem w temacie: “Konkurs”
- Konkurs ma charakter testu wiedzy, który jest sprawdzany według uprzednio przygotowanego klucza, w przypadku zdobycia przez kilka szkół identycznej liczby punktów zostanie przeprowadzony uzupełniający egzamin komisyjny
- oceny wyników testu dokonuje Jury powołane przez Organizatorów Konkursu
- test wiedzy odbędzie się w dniu 10 października 2011 r. w miejscu wyznaczonym i ogłoszonym przez Organizatorów na stronie internetowej promującej konkurs: www.jaskolowski.art.pl/fsar2/2012/konkurs.html, dodatkowo uczestnicy zostaną poinformowani pisemnie o dokładnym terminie i miejscu przeprowadzenia testu 
- zespoły walczą o nagrodę, którą stanowi replika czapki kpt. Antoniego Stawarza
- ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 31 października 2012 r. podczas corocznych uroczystości wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborców w 1918r.
- nagroda główna Konkursu będzie wręczona Dyrekcji Szkoły zwycięskiego zespołu uczniowskiego w miejscu i czasie ogłoszenia wyników konkursu
- Organizatorzy przewidują nagrody indywidualne dla uczestników Konkursu, które zostaną wręczone w tym samym miejscu i czasie, co nagroda główna, ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają drobne upominki ufundowane przez partnerów konkursu.

 

 

 

Literatura konkursowa:

 

Antoni Stawarz: Gdy Kraków kruszył pęta, Kraków, 1939

Adam Chmiel: Oswobodzenie Krakowa 31 października 1918 roku, Kraków, 1929
Tomasz Schramm: Wygrać Polskę 1914 - 1918, Warszawa, 1989
Lucyna Bełtowska: Zanim zasadzono Dąb Wolności Uniwersytet Jagielloński
wobec pierwszej wojny światowej, Kraków, 2008
Janusz Nowak: Wieża wolności 1918, Kraków, 2008


Literatura dostępna jest w następujących bibliotekach:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Rajska 1

Biblioteka XX Czartoryskich, ul. Marka 17

Biblioteka Polskiej Akademii Nauk, ul. Sławkowska 17

Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3

 

 

 

 

RELACJA Z PRZEBIEGU KONKURSU:

 

 

 

 

ORGANIZATORZY

 

 

PARTNERZY

 

    

 

 

SPONSORZY

 

 

 

Hotel**** Voronez Brno

 

 

 

PATRONATY MEDIALNE:

 

 

 

 

POWRÓT